Blog

Comparație CRM 2026: HubSpot, Salesforce, Pipedrive, Zoho

Written by Šimon Kostelný | 15.10.2026

Nu există un CRM „cel mai bun” în general. Există CRM-ul care se potrivește cu dimensiunea echipei dumneavoastră, cu procesul de vânzare, cu bugetul total și cu sistemele pe care le folosiți deja. Mai jos comparăm HubSpot, Salesforce, Pipedrive, Zoho CRM și Microsoft Dynamics 365, cu prețuri de listă consultate în octombrie 2026, cu situația din România (limbă, e-Factura, facturare) și cu dezavantajele fiecăruia, inclusiv ale HubSpot.

Cuprins

Rezumat: cine ce ar trebui să aleagă

Dacă aveți puțin timp, iată concluzia comparației. Detaliile, cifrele și excepțiile sunt în secțiunile următoare.

Situația dumneavoastră

Alegerea probabilă

De ce și ce să urmăriți

Echipă de vânzări de 3-15 persoane, proces simplu, vreți să începeți repede

Pipedrive (sau HubSpot Starter)

Adopție rapidă și preț mic per utilizator. Marketingul și raportarea avansată vor cere instrumente separate.

Marketing inbound, site, formulare, e-mail, vânzări și suport pe aceeași platformă

HubSpot

Un singur model de date pentru marketing, vânzări și servicii. Costul crește odată cu edițiile, contactele și creditele.

Companie mare, procese complexe, structură multi-țară, multe obiecte personalizate

Salesforce (sau Dynamics 365)

Flexibilitate maximă, dar cu administrare dedicată și cost total ridicat.

Firmă care lucrează deja în Microsoft 365, Teams, Power Platform, eventual cu ERP Microsoft

Dynamics 365

Integrare nativă cu ecosistemul Microsoft. Implementarea cere de regulă un partener Microsoft.

Buget redus, multe funcții pentru bani puțini, nevoie de personalizare

Zoho CRM

Raport funcții/preț bun. Interfața în română și integrările locale trebuie verificate din timp.

Doar 1-3 utilizatori, nevoie de bază (contacte, deal-uri (oportunități de vânzare), sarcini)

HubSpot Free CRM sau Zoho Free (până la 3 utilizatori)

Începeți fără cost și treceți la un plan plătit când procesul este clar.

Când HubSpot nu este cea mai bună alegere: dacă aveți nevoie ca interfața să fie în limba română (HubSpot nu oferă interfață în română, vezi secțiunea despre România), dacă bugetul pe utilizator este factorul principal și nu aveți nevoie de marketing automation, dacă aveți un model de date foarte complex și multe obiecte personalizate sau dacă firma este deja construită în jurul Microsoft ori Salesforce. În aceste cazuri vă spunem direct că altă platformă poate fi mai potrivită.

Tabel comparativ

Prețurile sunt de listă, per utilizator pe lună, cu facturare anuală, fără TVA, și reprezintă punctul de plecare, nu costul final. Pentru HubSpot sunt valabile două modele (vezi explicația de sub tabelul de prețuri). Comparația este împărțită în două tabele: prețuri și planuri, apoi funcții și limbă.

Prețuri și planuri

Platformă

Preț de intrare

Planuri medii și superioare

Ideal pentru

HubSpot

Free CRM; Starter de la 20 USD per seat (licență per utilizator)

Medii: Sales Pro de la 100 USD per seat. Superioare: Sales Enterprise de la 150 USD per seat

Marketing, vânzări și servicii împreună, firme în creștere

Salesforce

Free Suite; Starter Suite 25 USD

Medii: Pro Suite 100 USD, Core 195 USD (ediția de bază pentru vânzări, cu AI, Slack, Tableau și Agentforce skills). Superioare: Advanced 395 USD, Max 550 USD

Companii mari, procese complexe

Pipedrive

Lite de la 14 € (anual); fără plan gratuit, probă de 14 zile

Medii: Growth 39 €, Premium 59 €. Superioare: Ultimate 79 €

Echipe de vânzări mici și medii

Zoho CRM

Free până la 3 utilizatori; Standard de la 14 € (anual)

Medii: Professional 23 €, Enterprise 40 €. Superioare: Ultimate 52 €

Firme atente la buget, care vor personalizare

Dynamics 365 Sales

Sales Professional 65 USD

Medii: Sales Enterprise 105 USD. Superioare: Sales Premium 150 USD

Firme din ecosistemul Microsoft

Vendorii afișează prețul în moneda locală a paginii (USD sau EUR), deci sumele din USD și din EUR nu sunt direct comparabile fără conversie. Prețurile Pipedrive provin de pe pagina oficială pentru România, celelalte din paginile publice ale vendorilor; confirmați-le la furnizor înainte de buget.

Două modele de preț la HubSpot. Pentru clienții existenți și pentru achizițiile din afara EMEA se aplică modelul pe Hub-uri. Conform informațiilor disponibile la momentul redactării (HubSpot derulează programul ca „Limited Release”, iar documentul HubSpot nu menționează regiunea și data, acestea provin din surse de parteneri), clienții noi din EMEA ar putea fi trecuți din 1 octombrie 2026 pe modelul cu o singură ediție per cont, seats (Core Seat de la 20, 60 sau 90 € pe lună în Starter, Professional, Enterprise) și credite lunare. Confirmați condițiile direct la HubSpot sau la noi, înainte de buget. Detaliile sunt în ghidul cât costă HubSpot.

Funcții, personalizare și limbă

Platformă

Marketing automation

Personalizare și implementare

AI în 2026 și interfață în română

HubSpot

Nativ, avansat (Marketing Hub)

Personalizare: bună (obiecte personalizate în edițiile superioare). Implementare: medie.

AI: Breeze Assistant, agenți AI cu consum de credite. Interfață în română: nu (17 limbi în interfață, româna nu este printre ele).

Salesforce

Prin Marketing Cloud sau Account Engagement (produse separate)

Personalizare: foarte mare, cu cod și low-code. Implementare: mare.

AI: Agentforce (add-on de la 125 USD per utilizator; inclus în Max). Interfață în română: da, parțial (limbă pentru utilizatorul final).

Pipedrive

De bază, prin add-on-uri sau integrări

Personalizare: limitată. Implementare: mică.

AI: funcții AI de asistență în planuri. Interfață în română: disponibilă conform paginii de înregistrare; testați în perioada de probă.

Zoho CRM

Prin Zoho Campaigns, Zoho Marketing Automation sau Zoho CRM Plus

Personalizare: bună. Implementare: medie.

AI: funcții predictive (scoruri Zia, predicții pe câmpuri) din ediția Professional, funcții extinse din Enterprise și Ultimate. Interfață în română: parțial (etichete de câmpuri și module), restul interfeței rămâne în engleză.

Dynamics 365 Sales

Prin Dynamics 365 Customer Insights (produs separat)

Personalizare: foarte mare, cu Power Platform. Implementare: mare.

AI: Copilot în Sales Enterprise; Premium include 1.000 credite Copilot per utilizator. Interfață în română: listată pentru funcțiile Sales Premium; pachetul de limbă pentru interfață se confirmă în centrul de administrare.

Cele cinci CRM-uri pe scurt, cu avantaje și dezavantaje

HubSpot

HubSpot este o platformă all-in-one: CRM, marketing, vânzări, servicii, CMS și date pe același model de date. Este alegerea frecventă pentru firmele care generează lead-uri prin inbound și vor ca marketingul, vânzările și suportul să vadă același client.

Avantaje:

  • Un singur sistem pentru marketing, vânzări și servicii, fără sincronizări între produse diferite.
  • Interfață clară, adopție bună în echipele care nu au administrator CRM dedicat.
  • Ecosistem mare de integrări și un nivel gratuit real al CRM-ului.
  • Automatizări și raportare care cresc odată cu edițiile.

Dezavantaje (le spunem deschis):

  • Costul crește rapid. Edițiile Professional și Enterprise, contactele de marketing, seats suplimentare și onboarding-ul obligatoriu la unele ediții (de exemplu Marketing Hub Professional, 3.000 USD unic, în modelul pe Hub-uri) pot muta bugetul mult peste prețul „de la”.
  • Noul model cu credite adaugă un cost variabil: e-mailurile, acțiunile din workflow-uri și agenții AI consumă credite, iar creditele neutilizate nu se reportează.
  • Interfața nu este disponibilă în română (HubSpot oferă 17 limbi în interfață). Echipele care lucrează doar în română vor folosi o interfață în engleză sau în altă limbă (conținutul pe care îl creați, de exemplu e-mailuri și pagini, poate fi în română).
  • Mai puțin flexibil decât Salesforce sau Dynamics pentru modele de date foarte complexe și pentru permisiuni granulare, mai ales în edițiile inferioare.
  • Nu există conectori nativi confirmați pentru programele locale de facturare (SmartBill, Oblio, FGO). Se rezolvă prin API sau middleware.

Citiți și comparațiile noastre dedicate: HubSpot sau Salesforce și HubSpot vs Pipedrive.

Salesforce

Salesforce este platforma cu cea mai mare capacitate de personalizare din această comparație. Este construit pentru organizații cu procese complexe, mai multe linii de business și echipe tehnice care îl administrează.

Avantaje:

  • Personalizare foarte profundă (obiecte, fluxuri, cod, aplicații din AppExchange).
  • Se scalează pentru organizații mari și structuri complexe de permisiuni.
  • Agentforce și componentele AI sunt integrate pe platformă.

Dezavantaje:

  • Cost total ridicat: licențe pe edițiile Core și superioare, add-on-uri AI (Agentforce de la 125 USD per utilizator pe lună, conform paginii Salesforce, de verificat la furnizor), suport premium (30% din licențe la Premier Success, conform paginii Salesforce) și, de regulă, un administrator sau un partener.
  • Implementarea durează mai mult și depinde de calitatea configurării.
  • Pentru echipe mici, platforma poate fi disproporționată față de nevoi.

Pipedrive

Pipedrive este un CRM construit în jurul pipeline-ului de vânzări. Este simplu, vizual și rapid de adoptat de agenții de vânzări.

Avantaje:

  • Preț mic per utilizator și model de preț ușor de înțeles.
  • Configurare rapidă, curbă de învățare mică.
  • Interfață disponibilă și în română, conform paginii de înregistrare (testați în perioada de probă).

Dezavantaje:

  • Marketing automation și servicii pentru clienți sunt limitate sau depind de add-on-uri și de produse terțe.
  • Raportarea și personalizarea sunt mai puțin profunde decât la HubSpot, Salesforce sau Dynamics.
  • Nu există plan gratuit permanent, doar o perioadă de probă de 14 zile.
  • Câmpurile personalizate și opțiunile lor nu se traduc automat în română.
  • Costuri suplimentare pentru add-on-uri (de exemplu generare de lead-uri, vizitatori web, documente).

Zoho CRM

Zoho oferă multe funcții pentru un preț mic și o familie largă de aplicații (Zoho One, Zoho CRM Plus), potrivită firmelor care vor să personalizeze mult fără buget de enterprise.

Avantaje:

  • Plan gratuit pentru până la 3 utilizatori.
  • Raport foarte bun între preț și funcții (automatizări, rapoarte, CPQ, portaluri în planurile superioare).
  • Posibilitatea de a construi un ecosistem întreg (facturare, helpdesk, proiecte) într-un singur furnizor.

Dezavantaje:

  • Experiența de utilizare este mai puțin unitară decât la HubSpot, iar configurarea cere mai multă atenție.
  • Româna este suportată parțial (etichete de câmpuri și module), restul interfeței rămâne în engleză.
  • Nu am găsit confirmări pentru localizarea românească a produselor financiare Zoho (e-Factura, SAF-T) sau pentru conectori către SmartBill, Oblio ori FGO.
  • Zia oferă funcții predictive (scoruri Zia, predicții pe câmpuri) din ediția Professional, iar funcții extinse din Enterprise și Ultimate.

Microsoft Dynamics 365 Sales

Dynamics 365 Sales este cea mai logică alegere pentru firmele care își desfășoară deja munca în Microsoft 365, Teams și Power Platform, mai ales dacă folosesc și un ERP Microsoft.

Avantaje:

  • Integrare nativă cu Outlook, Teams, Excel și Power Platform.
  • Copilot și agenți AI integrați din ediția Enterprise.
  • Personalizare mare, potrivită pentru firme mari.

Dezavantaje:

  • Implementarea necesită de obicei un partener Microsoft, iar costul total depășește de regulă prețul licențelor.
  • Marketingul și suportul sunt produse separate, cu licențe separate.
  • Creditele Copilot și consumul în Copilot Studio presupun un abonament Azure legat de mediu.
  • Localizarea românească pentru zona financiar-fiscală (e-Factura, SAF-T) vine, în cazul Business Central, de la parteneri locali, nu direct de la Microsoft.

Alte opțiuni care merită menționate

  • Freshsales: interfață prietenoasă și scoring de lead-uri cu AI, cu plan gratuit.
  • ActiveCampaign: foarte bun pentru automatizarea e-mailurilor, cu funcții CRM de bază.
  • Monday CRM: flexibil, potrivit echipelor care îmbină vânzările cu livrarea de proiecte.
  • Bitrix24: CRM plus colaborare și proiecte, cu plan gratuit; apare des în firme cu cerințe de colaborare.
  • Copper: construit în jurul Google Workspace, mai puțin potrivit în afara acestuia.
  • Odoo: variantă relevantă dacă CRM-ul trebuie să fie parte dintr-un ERP.
  • Soluție dezvoltată la comandă: control deplin și proprietatea datelor, dar cost inițial mare și întreținere continuă.

Alegerea în funcție de mărimea firmei

1-10 utilizatori

Prioritatea este viteza și costul. HubSpot Free CRM, Zoho Free sau Pipedrive Lite acoperă contactele, deal-urile și sarcinile. Alegeți HubSpot dacă marketingul (formulare, e-mail, site) va fi curând parte din proces. Alegeți Pipedrive dacă vindeți activ și nu aveți nevoie de marketing în CRM.

10-50 utilizatori

Aici apar întrebările de proces: etape clare, responsabilități, raportare comună marketing-vânzări. HubSpot Professional și Pipedrive Premium (59 € per utilizator pe lună) sunt cele mai frecvente alegeri, iar Zoho Professional (23 €) este varianta economică. Costul HubSpot crește vizibil, deci calculați de la început seats, contacte, onboarding și, dacă este cazul, credite.

50-250 utilizatori

Contează permisiunile, mai multe pipeline-uri, integrarea cu ERP și guvernanța datelor. HubSpot Enterprise, Salesforce Core și Dynamics 365 Sales Enterprise intră în discuție. Decizia depinde mai mult de ecosistemul existent și de capacitatea internă de administrare decât de lista de funcții.

Peste 250 de utilizatori sau structură multi-țară

Salesforce și Dynamics 365 sunt de obicei în prim-plan, iar HubSpot Enterprise rămâne o opțiune dacă procesele nu cer modele de date foarte specifice. Evaluarea ar trebui făcută cu un proof of concept pe procesul cel mai critic, nu pe baza unei prezentări.

Alegerea în funcție de cazul de utilizare

  • Marketing-led / inbound: HubSpot, datorită legăturii native între formulare, site, e-mail și deal-uri.
  • Vânzări outbound cu proces simplu: Pipedrive sau HubSpot Sales Hub.
  • Vânzări B2B complexe, cu mulți decidenți și oferte configurabile: Salesforce sau Dynamics 365 (CPQ), iar la HubSpot Revenue Hub (verificați dacă acoperă nevoile).
  • Suport clienți și ticketing: HubSpot Service Hub, Zoho (prin Zoho Desk) sau Dynamics 365 Customer Service.
  • Firme care facturează intens și au un ERP: începeți de la ERP și de la modul în care se vor sincroniza clienții, ofertele și facturile, apoi alegeți CRM-ul.
  • RevOps și raportare pe tot ciclul de viață: HubSpot sau Salesforce. Vezi și serviciile noastre de Revenue Operations.

Specificul pieței din România

Câteva aspecte contează în România mai mult decât în tabelele internaționale.

Limba interfeței. Conform paginii oficiale HubSpot cu limbile disponibile, interfața este oferită în 17 limbi, iar româna nu este printre ele: apare doar la conținutul generat implicit de sistem (de exemplu mesaje de eroare în formulare) și la transcrierea apelurilor. Pipedrive are interfață disponibilă și în română, conform paginii sale de înregistrare, iar recomandarea este să o testați în perioada de probă. La Salesforce, răspunsul este da, parțial (limbă pentru utilizatorul final). La Zoho CRM, româna este suportată parțial (etichete de câmpuri și module), iar restul interfeței rămâne în engleză. La Dynamics 365, româna este listată pentru funcțiile Sales Premium, iar pachetul de limbă pentru interfață se confirmă în centrul de administrare. Dacă echipa dumneavoastră nu lucrează confortabil în engleză, testați interfața în perioada de probă.

e-Factura și facturarea. Facturarea electronică prin RO e-Factura (ANAF) este obligatorie pentru tranzacțiile B2B începând din 2024 și pentru B2C din 2025, iar facturile se transmit în format RO_CIUS. Din 1 iunie 2026 (Legea nr. 88/2026), persoanele fizice identificate prin CNP nu mai au obligația de a folosi RO e-Factura (utilizare opțională), iar PFA cu CUI rămân obligate. Verificați situația concretă cu contabilul sau pe site-ul ANAF. CRM-ul în sine nu emite facturi e-Factura: aceasta rămâne în sarcina programului de facturare sau a ERP-ului (de exemplu SmartBill, Oblio, FGO). Întrebarea corectă este cum ajung datele clientului, oferta și produsele din CRM în programul de facturare. Pentru HubSpot, Pipedrive și Zoho nu am găsit conectori nativi confirmați către SmartBill, Oblio sau FGO, deci integrarea se face de regulă prin API sau middleware. Pentru Business Central există extensii românești pentru e-Factura și SAF-T oferite de parteneri locali.

TVA și facturarea abonamentelor. Prețurile de listă sunt fără TVA, iar vendorii facturează în USD sau EUR. Verificați moneda și taxele în coșul de comandă.

Date personale și GDPR. HubSpot permite găzduirea datelor în centrul de date din UE (Frankfurt), dar opțiunea se alege la crearea contului sau prin migrare. Pentru Salesforce, clarificați cu furnizorul opțiunile de rezidență a datelor în UE și ce acoperă ele pentru funcțiile AI. Cereți întotdeauna confirmarea scrisă a regiunii de stocare și analizați lista subprocesatorilor.

AI în CRM în 2026

Toate cele cinci platforme au adăugat funcții AI, dar le vând diferit, iar diferența apare în factură.

  • HubSpot: Breeze Assistant este inclus în Core Seat, iar agenții (Customer agent, Prospecting agent) consumă credite. Conform informațiilor disponibile, un Customer agent consumă 50 de credite per conversație rezolvată, iar un Prospecting agent 100 de credite per lead.
  • Salesforce: Agentforce pentru Sales ca add-on (de la 125 USD per utilizator pe lună); ediția Max include Agentforce. Confirmați la Salesforce condițiile de consum.
  • Dynamics 365: Copilot din ediția Sales Enterprise, iar Premium include 1.000 de credite Copilot per utilizator; consumul din Copilot Studio se plătește separat.
  • Zoho: asistentul Zia, cu funcții predictive (scoruri Zia, predicții pe câmpuri) din ediția Professional și funcții extinse din Enterprise și Ultimate.
  • Pipedrive: funcții AI de asistență; acoperirea pe planuri se confirmă pe pagina curentă a vendorului.

Concluzie practică: nu comparați doar prețul licenței. Estimați câte e-mailuri, acțiuni de automatizare și conversații vor trece prin agenți și calculați consumul.

Costul total (TCO) și costurile ascunse

Prețul pe utilizator este doar o parte din cost. Exemplul de mai jos este orientativ: o echipă de vânzări de 10 persoane, doar licențe, 12 luni, prețuri de listă cu facturare anuală, fără TVA, fără implementare și fără add-on-uri. La HubSpot și Salesforce arătăm câte două variante, pentru o comparație corectă.

CRM și plan

Preț listă per utilizator/lună

Licențe pe an pentru 10 utilizatori

Ce nu este inclus

HubSpot (model nou EMEA, Limited Release, conform surselor partenerilor): Core Seat Professional

60 €

7.200 €

Onboarding-ul și creditele peste limita inclusă se confirmă la HubSpot

HubSpot (model nou EMEA): Front Office Seat Professional

120 €

14.400 €

Onboarding-ul și creditele peste limita inclusă se confirmă la HubSpot

HubSpot Sales Hub Professional (modelul vechi, pe Hub-uri)

de la 100 USD

de la 12.000 USD

Onboarding unic (1.500 USD la Sales Hub Professional, 3.000 USD la Marketing Hub Professional); Marketing Hub, contacte și credite separat

Salesforce Pro Suite

100 USD

12.000 USD

Add-on AI, suport premium, implementare

Salesforce Core (ediția de bază pentru vânzări, cu AI, Slack, Tableau și Agentforce skills)

195 USD

23.400 USD

Add-on AI, suport premium, implementare

Pipedrive Premium

59 €

7.080 €

Add-on-uri, marketing, integrări

Zoho CRM Professional

23 €

2.760 €

Aplicații Zoho suplimentare, personalizare

Dynamics 365 Sales Enterprise

105 USD

12.600 USD

Partener, Azure pentru credite Copilot, marketing și suport separat

Cum se citesc rândurile. Modelul vechi HubSpot taxează per Hub și ediție (aici Sales Hub Professional), iar modelul nou, aplicat conform surselor partenerilor clienților noi din EMEA, taxează per seat (Core Seat sau Front Office Seat) plus credite lunare. Cele două nu sunt echivalente ca funcții, deci nu comparați doar totalurile. Salesforce Core este ediția de bază pentru vânzări, cu AI, Slack, Tableau și Agentforce skills; pentru un proces mai simplu, comparația corectă este Pro Suite. Sumele Pipedrive și cele din modelul nou HubSpot sunt în EUR, restul în USD.

Costurile care apar cel mai des după semnare:

  • Implementare și onboarding: uneori obligatoriu la HubSpot Professional și Enterprise, în funcție de hub.
  • Seats suplimentari și contacte: la HubSpot, contactele de marketing influențează direct prețul Marketing Hub în modelul pe Hub-uri.
  • Credite și consum AI: HubSpot (credite), Salesforce (consum Agentforce), Dynamics (credite Copilot).
  • Integrări: ERP, programe de facturare, telefonie, e-mail, uneori middleware cu abonament propriu.
  • Administrare: timpul unui administrator intern sau al unui partener, mai ales la Salesforce și Dynamics.
  • Instruire și schimbarea proceselor: adesea cel mai subestimat cost.
  • Migrarea datelor și curățarea lor: vezi secțiunea despre riscuri.
  • Contract și reînnoire: verificați perioada contractuală, reducerile pe an și condițiile de scădere a numărului de seats.

Pentru o estimare pe situația dumneavoastră, aveți și ghidul cât costă HubSpot.

Implementare și adopție

Diferența dintre un CRM folosit și unul ignorat este rareori platforma. Cel mai des este procesul de vânzare nedefinit, datele murdare și lipsa unui responsabil. Sursele din industrie vorbesc despre rate de eșec între 20% și 70%, cu metodologii slabe, așa că le tratăm doar ca indicație că riscul este real, nu ca statistică exactă.

Ce funcționează în practică:

  • Definiți procesul (etape, criterii de trecere, câmpuri obligatorii) înainte de configurare.
  • Începeți cu un nucleu mic: contacte, companii, deal-uri, rapoarte esențiale. Extindeți în etape.
  • Numiți un responsabil de CRM și un sponsor din conducere.
  • Instruiți echipa pe procesele ei, nu pe funcțiile produsului.
  • Măsurați adopția la 30, 60 și 90 de zile (utilizare, completarea câmpurilor, rapoarte folosite în ședințe).
  • Alegeți un proof of concept pe un proces real, nu doar o demonstrație a vendorului.

Ca ordin de mărime, un CRM simplu (Pipedrive, HubSpot Starter sau Professional fără integrări complexe) poate fi funcțional în câteva săptămâni, în timp ce Salesforce sau Dynamics cu integrări ERP se măsoară de obicei în luni. Termenele reale depind de date, integrări și disponibilitatea echipei.

Riscurile migrării

Dacă schimbați CRM-ul, riscurile sunt previzibile:

  • Date de proastă calitate: dubluri, câmpuri necompletate, conturi vechi. Mutarea lor ca atare mută și problema.
  • Maparea câmpurilor și a obiectelor: modelele de date diferă (de exemplu deal-uri, produse, obiecte personalizate), iar unele relații nu au corespondent direct.
  • Istoric de activități: e-mailuri, note, apeluri și atașamente. Decideți ce se migrează și ce se arhivează.
  • Automatizări și integrări existente: workflow-urile, validările și permisiunile trebuie reconstruite, nu copiate.
  • Perioada de funcționare în paralel: prea lungă creează date duplicate, prea scurtă lasă echipa fără sprijin.
  • Adopția: o migrare tehnică reușită nu garantează că echipa folosește sistemul nou.
  • Contract: perioada rămasă, exportul datelor și dreptul de a le extrage din vechiul sistem.

Înainte de migrare faceți curățarea datelor și un inventar al câmpurilor, al integrărilor și al rapoartelor folosite efectiv. Este o activitate pe care o facem frecvent, în calitate de HubSpot Diamond Partner, dar principiile sunt aceleași indiferent de platforma țintă.

Recomandare în funcție de situație

  • Aveți un site care generează lead-uri și vreți marketing, vânzări și suport pe aceeași platformă: HubSpot. Începeți cu edițiile de care aveți nevoie acum și verificați costul la 12 și 24 de luni.
  • Echipă de vânzări mică, proces simplu, vreți să plecați repede: Pipedrive. Dacă veți avea nevoie de marketing automation, calculați costul instrumentelor suplimentare.
  • Buget mic și nevoie de personalizare: Zoho CRM, după un test al interfeței și al integrărilor locale.
  • Organizație mare, procese specifice, echipă tehnică proprie: Salesforce.
  • Firmă centrată pe Microsoft: Dynamics 365, cu un partener care cunoaște localizarea românească.
  • Nu sunteți siguri: faceți un proof of concept pe 2 platforme, cu date reale și cu oamenii care le vor folosi.

Mai multe criterii de selecție găsiți în ghidul cum alegeți sistemul CRM potrivit.

Puteți rezerva o consultanță gratuită de 30 de minute cu echipa noastră. Analizăm procesele, sistemele și bugetul dumneavoastră și spunem sincer dacă HubSpot este alegerea potrivită sau dacă altă platformă vă servește mai bine.

Rezervați o consultanță gratuită!

Întrebări frecvente

1. Care este cel mai bun CRM în 2026?

Nu există un răspuns universal. HubSpot se potrivește firmelor care vor marketing, vânzări și servicii pe aceeași platformă, Pipedrive echipelor de vânzări mici, Zoho firmelor atente la buget, iar Salesforce și Dynamics 365 organizațiilor mari cu procese complexe.

2. Care este diferența principală dintre HubSpot și Salesforce?

HubSpot este o platformă all-in-one, mai ușor de adoptat și de administrat. Salesforce oferă personalizare mai profundă, dar cere mai mult timp, buget și administrare. Detalii în comparația HubSpot sau Salesforce.

3. Este HubSpot gratuit?

HubSpot oferă un CRM gratuit pentru funcțiile de bază (contacte, deal-uri, sarcini). Automatizările avansate, raportarea personalizată și marketing automation necesită planuri plătite, începând de la 20 USD per seat în edițiile Starter.

4. Este Pipedrive mai ieftin decât HubSpot?

De regulă da, mai ales pentru echipe de vânzări. Pipedrive costă între 14 € și 79 € per utilizator pe lună (facturare anuală, fără TVA, conform paginii oficiale pentru România), planul Premium fiind 59 €. HubSpot are un prag de intrare mic datorită versiunii gratuite, dar costul crește odată cu edițiile, contactele și creditele. În modelul nou HubSpot din EMEA, Core Seat Professional (60 €) ajunge aproape de Pipedrive Premium, însă cele două nu oferă același lucru. Vezi HubSpot vs Pipedrive.

5. Există HubSpot în limba română?

Interfața HubSpot nu este disponibilă în română, conform listei oficiale consultate în octombrie 2026. Conținutul pe care îl creați (e-mailuri, pagini, formulare) poate fi în română, iar româna este disponibilă pentru transcrierea apelurilor.

6. Se integrează CRM-urile cu SmartBill, Oblio sau FGO?

Nu am găsit conectori nativi confirmați pentru HubSpot, Pipedrive sau Zoho. Integrarea se face de obicei prin API sau middleware, iar e-Factura rămâne în sarcina programului de facturare. Verificați marketplace-ul fiecărui CRM înainte de decizie.

7. Cât costă un CRM pentru o echipă de 10 persoane?

La prețuri de listă, doar licențele pot varia de la aproximativ 2.760 € pe an (Zoho Professional) la 7.080 € (Pipedrive Premium) și 12.000 USD (Salesforce Pro Suite sau HubSpot Sales Hub Professional în modelul pe Hub-uri). Dynamics 365 Sales Enterprise ajunge la 12.600 USD, iar în modelul nou HubSpot din EMEA, Core Seat Professional costă 7.200 € și Front Office Seat Professional 14.400 €. Salesforce Core, ediția de bază pentru vânzări, cu AI, Slack, Tableau și Agentforce skills, depășește 23.000 USD. Toate sumele sunt fără implementare, add-on-uri și TVA, iar costul total depinde de integrări, instruire și administrare.

8. Cât durează implementarea unui CRM?

Un CRM simplu poate fi funcțional în câteva săptămâni, iar platformele mari cu integrări ERP durează de obicei luni. Durata depinde de calitatea datelor, de numărul de integrări și de disponibilitatea echipei.

9. Este greu să migrez de la un CRM la altul?

Tehnic este posibil, dar riscurile sunt datele murdare, maparea câmpurilor, automatizările și adopția. Curățarea datelor și un inventar al câmpurilor și integrărilor folosite reduc cea mai mare parte din ele.

10. Ce CRM este potrivit dacă folosesc deja Microsoft 365?

Dynamics 365 Sales se integrează nativ cu Outlook, Teams și Power Platform, dar HubSpot, Pipedrive și Salesforce au și ele integrări cu Microsoft 365. Alegerea depinde de complexitatea proceselor și de bugetul total.